Kutatás
AKTUÁLIS KUTATÁSI PÁLYÁZATAINK
NKFI-6 Kutatási Pályázat
A romák elleni diszkrimináció csökkentésének bizonyítékokon alapuló módszerei Európa változó politikai környezetében
A romákkal kapcsolatos diszkrimináció csökkentését szolgálja az az összességében 430 ezer eurós pályázat, amelyet Kende Anna, a Szociálpszichológia Tanszék vezetője irányításával nyert el egy öt résztvevős, nemzetközi egyetemi konzorcium az Európai Bizottság döntése nyomán. Az “Identifying evidence-based methods to effectively combat discrimination of the Roma in the changing political climate of Europe” című projekt civilek és véleményformálók bevonásával ad lehetőséget olyan kutatásra, amelyek segíthetnek a romákkal kapcsolatos diszkrimináció elleni fellépésben, azáltal, hogy feltérképezik azok pszichológiai mozgatórugóit.
A konzorciumot a PPK koordinálja; tagja még az University of Limerick (Írország), a Iasi Egyetem (Románia), a Párizs-Nanterres-i Egyetem (Franciaország), valamint a Szlovák Tudományos Akadémia.
NKP-pályázat
Tanszékünk, az ELTE másik három karával együttműködésben elnyerte a a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által kiírt kiírt Nemzeti Kiválósági program egy pályázatát. Ennek keretében célunk az online biztonságérzet összetevőinek megismerése, illetve erre alapozva egy intervenciós program kialakítása. A három éves kutatássorozat vezetője Ujhelyi Adrienn, résztvevői Fejes-Vékássy Lili (doktorandusz), Ferenczy-Nyúl Boglárka (doktorandusz), Hadarics Márton (adjunktus) Kapornaky Mihály (MA hallgató), Kende Anna (docens) és Szabó Zsolt (adjunktus).
ÚNKP 2018
Kende Anna: A szexuális zaklatás kérdése a csoportközi konfliktusok szükségletalapú modelljének értelmezési keretében
A szexuális zaklatás mindig olyan személyközi helyzetben fordul elő, ahol az egyik fél személyesen vagy egy csoport tagjaként hatalmi fölénnyel rendelkezik a másik felett. A szexuális zaklatás jelensége tehát nem véletlenül kapcsolódik aszimmetrikus módon a férfiak és nők csoportjához. A szexuális zaklatás elleni küzdelem tehát csak akkor lehet sikeres, ha a kérdést a nők és férfiak társadalmi viszonyaiba ágyazva, csoportközi konfliktusként értelmezi.
Ebből az értelmezési keretből kiindulva egy kérdőíves kutatást folytattunk le a #MeToo kampányhoz kapcsolódóan (N = 10293). A kérdőíves vizsgálat eredményei a nők esetén teljes egészében, a férfiak esetén csak részben erősítették meg a szükségletalapú modell alapján megfogalmazott hipotéziseket. A kampány tehát elsősorban a nők mint áldozati csoport szükségleteire reflektált, de csak korlátozottan tudta a férfiak morális szükségleteit kielégíteni feltehetően éppen azért, mert a férfiak egy része a szexuális zaklatást nem csoport-, hanem személyközi kérdésként értelmezi. A #MeToo kampánnyal kapcsolatos kutatásunk rámutatott arra, hogy milyen további lépések szükségesek ahhoz, hogy a szexuális zaklatásokat visszaszorító kampány a férfiak és a nők körében egyaránt sikeres legyen.
Lantos Nóra Anna: A privilégiummal és hátránnyal kapcsolatos tudatosság és a kollektív cselekvés kapcsolata
A privilégium olyan előjogokat és előnyöket jelent a társadalomban, amelyek láthatatlanok a birtokosaik számára. Éppen ezért a privilégium tudatosítása, vagy éppen más csoportok hátrányainak a megvilágítása fontos lépés ahhoz, hogy a többségi tagok támogatóak legyenek a kisebbségekkel szemben, és hogy szövetséges kollektív cselekvésben vegyenek részt. Több kísérletben a privilégium manipuláció sikeres volt az előítélet-csökkentésben, illetve mobilizációban. Azonban magyar kontextusban a résztvevők éppen ellenkezőleg, reaktanciával reagáltak a privilégiumukra, és inkább reagáltak támogatóan akkor, ha a külső csoport hátránya került megvilágításba. Kutatásomban az eltérő eredményeket a nyugati és magyar kontextusbeli különbségek vizsgálatával értelmezem.
LEZÁRULT PÁLYÁZATAINK
Az antiszemitizmus és romaellenesség különböző megnyilvánulásaival kapcsolatos hatékony küzdelem a csoportközi kapcsolatos hatékony pszichológiai intervencióin keresztül
További információk a pályázatról itt.
Az EVZ pályázatból készült jelentés itt olvasható angolul és magyarul